TAJEMNÉ IRÁNSKÉ DRONY NA UKRAJINĚ 1/ Na Ukrajince začaly útočit záhadné íránské drony. Údery již několik dní zesilují, zejména proti dělostřelectvu. Útoky jsou zejména v Charkovské oblasti, v oblasti poslední velké ukrajinské ofenzívy.


2/Pozůstatky ukazují na stroj jménem Shahed-136. Má to být nouzové řešení, ale i to někdy splní svůj úkol. Pro list WS-Journal plukovník Rodon Kulagin v rozhovoru s americkými novináři připustil, že íránské kamikadze drony způsobily jeho dělostřelecké jednotce bolestivé ztráty.


3/ Tyto zprávy probleskly bez dalších podrobností i ve zprávách ukrajinských médií. Kulagin pro WSJ řekl, že čtyři ukrajinští vojáci měli být zabiti a 16 zraněno a bez adekvátních obranných systémů drony zničí ukrajinské dělostřelectvo.


4/ Byl to jasný apel ukrajinských sil na Západ, aby poskytl něco vhodného pro obranu nebo obdobný systém pro útok. Nicméně, kromě vyjádření Kulagina (kontrolovaného ukrajinskou armádou), neexistují spolehlivé informace o rozsahu použití íránských dronů a jejich účinnosti.


Není známo, kolik jich Rusové museli vypálit, aby způsobili Ukrajincům tyto ztráty. Proto je obtížné posoudit jejich skutečnou účinnost. O samotných dronech se ví jen málo. Shahed-136 byl představen veřejnosti v roce 2021 íránskými revolučními gardami.


6/ Jde o poměrně velké kamikadze drony, které mají fungovat ve skupinách. Byl zveřejněn obrázek připravených dronů ke startu ze zařízení, které vypadá jako běžný civilní přívěs nákladního auta. Uvnitř je připraveno pět dronů ke vzletu.


7/ Po zvednutí odpalovacího zařízení jsou drony odpalovány jeden po druhém pomocí malého raketového motoru. Za letu nastartují standardní jednoduchý pístový motor, který pohání vrtuli.


8/Není známo, jaký mají drony dolet, podle íránských deklarací může činit i tisíc kilometrů, což by byla překvapivě vysoká hodnota. Neexistují také žádné ověřené informace o tom, jak je navádějí.


9/Některé informace hovoří o výbavě standardní kamerou a dálkovém ovládání, někdy o nějakém pokročilém systému založeném na filozofii roje, ve kterém má jeden dron radar a ostatním ukazuje cíle. Jistá není ani hmotnost bojové hlavice, ta má být kolem 20-40 kilogramů.


10/ To je v porovnání s moderními bezpilotních kamikadze, které váží většinou i pár kilogramů, docela hodně. První fotografie trosek se na internet dostaly 13. září, i když k jednotlivým případům použití íránských dronů mělo dojít už koncem srpna.


11/ Použity byly většinou v Charkovské oblasti, kterou si zřejmě Rusové vybrali jako testovací polygon pro íránské stroje. Používaly se však i na jihu. Ukrajinci ukázali obrázky charakteristického pístového motoru MD550, který Íránci vyrobili pro potřeby mnoha jejich dronů.


12/ Byl nalezen mezi ostatky po útoku skupiny dronů na Nikopol na Dněpru. Není známo, kolik íránských dronů Rusové mají. O záměru nasadit je Američané informovali už v červenci. První velká zásilka měla dorazit z Íránu v polovině srpna.


13/ Již dříve se měli Rusové seznámit s nabídkou íránských firem a otestovat jejich produkty. Podle Američanů nebyli nijak zvlášť nadšeni, protože bezpilotní letouny měly být docela primitivní a středně účinné.


Rusové však nemohou být puntičkářští. Sami mají velmi omezené možnosti k výrobě těchto strojů, a armádě na frontě dramaticky chybí drony. Zejména útočných těch v Rusku málo.Vyrábí se především nejmenší kategorie, jako jsou Kub a Lancet, od firmy Zala -součást koncernu Kalašnikov


15/ I další drony Rusové s největší pravděpodobností přivezou z Íránu. Američané od začátku tvrdili, že existuje větší spolupráce a tisíce strojů různých typů. Rusové téma dronů zanedbali a nyní na Ukrajině zjišťují, jaká to byla chyba.


16/ Na oplátku mohou Íráncům nabídnout těžší klasické vybavení. Mluvíme o stíhačkách Su-35. S íránskými drony by se však nemělo zacházet jako s nějakou zázračnou zbraní, která výrazně změní průběh války.


17/ Íránci dokážou vytvořit jednoduché a efektivní zbraňové systémy, zejména v kategorii raket a dronů, ale Rusové mají celou řadu teoreticky mnohem modernějších a nebezpečnějších zbraní a efekty jsou takové, jaké vidíme.


18/ Američané již oznámili svůj záměr poskytnout Ukrajině zbraně, které mohou účinně bojovat proti íránským dronům. Dá se předpokládat, že tak učinili v reakci na dohodu mezi Ruskem a Íránem.


19/ Na konci srpna byly oznámeny dodávky systémů Vampire, což je poměrně jednoduchý systém namontovaný na běžném terénním vozidle.


20/ Skládá se z optoelektronické hlavy, která pozoruje oblohu pomocí několika různých kamer, a odpalovacího zařízení pro čtyři rakety namířené do laserového světla, kterým systém osvětlí detekovaný dron.


21/ Vampire je dílem americké formy L3Harris. Celé zařízení bude na univerzální paletě, kterou dva lidé bez speciální přípravy nainstalují na jakékoliv vozidlo za dvě hodiny. Poté ruské drony ztratí výrazně svou vitalitu. Kdy bude Vampire na Ukrajině nebylo zveřejněno.


22/ Tak to bylo ve válce vždycky. Neustálý střet meče a štítu. Objeví se nový nebezpečný způsob útoku, tentokrát to jsou iránské drony a přirozeně se objeví recepty na něj. A tak to půjde pořád dokola. Zdroj:

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,1…


Top